Mansarde so dobile ime po znamenitem francoskem arhitektu Mansartu, ki se je prvi strokovno lotil preureditve praznega podstrešja. Prvotno so bila to manj vredna stanovanja, predvsem zaradi slabe izolacije, kasneje pa so s spoznanji fizike in novimi izolacijskimi materiali, mansarde zaradi svoje prostornosti in razgibanosti postala najbolj atraktivna stanovanja v vseh letnih časih.
Zelo pomembna je pravilna izvedba obloge podstrešja in izolacija, zato zahtevajte pravega mojstra.
Pravilna sestava mansarde:
Preberite tudi:
Prostori tik pod streho so včasih ostajali nezasedeni, vsaj kar se tiče stanovanjske uporabe. Največkrat so služili za odlaganje raznovrstne krame ali predmetov, ki jih stanovalci niso več potrebovali, ali pa je prostor preprosto sameval, saj so bile poševnine navadno prevelike, streha pa je bila brez oken in je bil prostor dejansko neprimeren za stanovanjsko rabo. Izdelava oziroma gradnja mansarde kot še enega stanovanjskega dela hiše se je, gledano s stališča zgodovine arhitekture, pojavila relativno pozno – v 17. stoletju. Zanjo je ‘odgovoren’ francoski arhitekt François Mansart, po katerem se tudi imenuje. Danes je bivanje v podstrešnih prostorih izjemno pogosto in priljubljeno, pogoj pa je kakovostna izdelava mansarde. Cena takšne storitve je v primerjavi z drugimi oblikami reševanja stanovanjskega problema izjemno ugodna.
Gradnja oziroma izdelava mansarde zahteva tudi pridobitev gradbenega dovoljenja, in sicer v primeru, ko gre za rekonstrukcijo z gradbenimi deli, ki posegajo v nosilno konstrukcijo zgradbe. Največkrat to pomeni, da se podirajo ali dodajajo stene, povečajo odprtine za okna, dodajajo ali podirajo stopnišča in podobo. V vsakem primeru pa je nujno, da se pri kakršnih koli posegih odločite za strokovnjake, ki bodo tako dokumentacijo kot izdelavo opravili strokovno. V podjetjuEvromojster vam zagotavljamo, da bodo naši mojstri delo opravili kakovostno, strokovno in cenovno ugodno. Vas skrbi, koliko bo stala izdelava mansarde? Cena je odvisna od potrebnih posegov in izbire materialov, za okvirno oceno pa se lahko oglasite pri nas.
Medtem ko izdelava oziroma gradnja mansarde zahteva gradbeno dovoljenje, pa ga za adaptacijo oziroma urejanje mansarde ne potrebujete, če ne posegate v nosilno konstrukcijo zgradbe. Med takšne posege spada menjava izolacije, obnovitvena dela ali zamenjava strešne kritine. V vsakem primeru mora mansarda vsebovati določene elemente, s katerimi je bivanje v njej prijetno: kovinska podkonstrukcija, ognjevarne gips plošče, zračni kanal, izolacija, prepustna folija, zračni kanal in parna zapora. Prepustite izdelavo mansarde mojstrom!